Trzy porty regionalne wśród liderów wzrostu ruchu wg ACI Europe

10 sierpnia, 2018

Trzy polskie lotniska regionalne –  Kraków, Poznań i Lublin znalazły się według danych europejskiego oddziału Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe – Airports Council International) w gronie europejskich portów lotniczych z największym, procentowym wzrostem ruchu w pierwszym półroczu 2018 r.

Rada, prezentując statystyki, podzieliła europejskie lotniska na cztery grupy w zależności od liczby pasażerów obsługiwanych w skali roku. W każdej z grup wyróżniono pięć lotnisk z największym procentowym wzrostem ruchu.

W grupie trzeciej, która obejmuje porty obsługujące od 5 do 10 milionów pasażerów, w gronie pięciu najlepszych lotnisk, znalazł się Kraków. W małopolskim lotnisku w analizowanym okresie odnotowano 17,8% wzrost ruchu pasażerskiego ogółem. Z kolej wśród najszybciej rosnących portów w grupie czwartej, skupiającej lotniska obsługujące rocznie poniżej 5 mln podróżnych jest Poznań z 39,7% wzrostem oraz Lublin, gdzie w pierwszym półroczu br. obsłużono o 33,2% pasażerów więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.

Wartym podkreślenia jest również fakt, że Polska jest jedynym europejskim państwem, z którego w podsumowaniu pierwszego półrocza 2018 r. autorstwa ACI Europe, znalazły się aż trzy lotniska regionalne.

Ponadto według przekazanych przez Radę  informacji w pierwszym półroczu 2018 r, ruch pasażerski w europejskich portach lotniczych wzrósł średnio o 6,7%. W tym samym czasie, średni wzrost odnotowany w czternastu, polskich lotniskach regionalnych był dwuipółkrotnie większy i wyniósł 17%.

ACI Europe zrzesza prawie 500 portów lotniczych funkcjonujących w 45 krajach położonych na Starym Kontynencie