Ruch pasażerski w III kwartale 2023 w portach zrzeszonych w Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

25 października, 2023

Od stycznia do września 2023 r. w lotniskach zrzeszonych w Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL) obsłużono w ruchu pasażerskim 25 660 mln podróżnych. To wzrost o 29% w porównaniu z tym samym okresem minionego roku. To również więcej niż w rekordowym 2019 roku, w którym liczba podróżnych w tym samym okresie wyniosła 22,987 mln pasażerów.

„Lotniska regionalne są elementem systemów cywilnej awiacji tak w Polsce, jak i na całym świecie. Wraz z hubami, czyli lotniskami przesiadkowymi, współtworzą spójne systemy zapewniające kompleksową obsługę ruchu lotniczego. Porty przesiadkowe i porty regionalne pełnią różne, ale równie ważne role w tych systemach.  Lotnisko centralne, jakim dziś jest Chopin Airport, a w przyszłości – Centralny Port Komunikacyjny, wraz z siecią portów regionalnych, to silny segment polskiej gospodarki dziś i w przyszłości.” – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych, prezes zarządu Kraków Airport.

W trzecim kwartale 2023 r. 10 939 019 pasażerów skorzystało z usług  lotnisk zrzeszonych w ZRPL. To odpowiednio o 16% więcej niż w rekordowym III kwartale 2019 roku oraz o 18% więcej niż w roku 2022.

„Ostatnie miesiące pokazały nam, że podróżni wybierając samolot, jako środek transportu przyczynili się do odbudowy turystyki po pandemii. Porty regionalne konsekwentnie i z powodzeniem odbudowywały wakacyjny ruch pasażerski, co dało rekordowy wynik 25,660 mln obsłużonych pasażerów po dziewięciu miesiącach 2023 r. Prognozy rozwoju ruchu lotniczego w Polsce pokazują jednoznacznie, że trzeba cały czas – zarówno obecnie, jak i bliższej i dalszej przyszłości – rozwijać porty lotnicze w Polsce, zarówno w segmencie portów przesiadkowych, jak i portów regionalnych, aby zapewnić pasażerom kompleksową ofertę. Jest to duże wyzwanie dla nas wszystkich, bo operujemy na bardzo konkurencyjnym rynku lotniczym tak w wymiarze europejskim, jak i światowym. Mówiąc o rozwoju portów lotniczych, nie możemy też zapominać o kluczowej, wojskowej funkcji wielu z nich. Inwestycje w polskie lotniska to zatem nie tylko inwestycje w rozwój cywilnego ruchu lotniczego, ale także w bezpieczeństwo Polski i Polaków.” – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych, prezes zarządu Kraków Airport.

Ruch pasażerski w III kwartale 2023 roku: Kraków – 2,7 mln, Gdańsk – 1,87 mlnKatowice – 2,23 mlnWrocław – 1,34 mln, Warszawa-Modlin – 998 tys., Poznań-Ławica – 968 tys., Rzeszów-Jasionka – 357 tys., Lublin – 145 tys., Bydgoszcz – 125 tys., Łódź – 118 tys. i Olsztyn-Mazury – 49 tys.


Związek Regionalnych Portów Lotniczych:

Aktualnie ZRPL zrzesza 11 z 14 funkcjonujących lotnisk regionalnych w Polsce, są to: Bydgoszcz (BZG), Gdańsk (GDN), Katowice (KTW), Kraków (KRK), Lublin (LUZ), Łódź (LCJ), Warszawa-Modlin (WMI), Olsztyn-Mazury (SZY), Poznań-Ławica (POZ), Rzeszów-Jasionka (RZE) i Wrocław (WRO).

  • Kontakt: zrpl@krakowairport.pl