Ruch pasażerski w portach regionalnych rośnie powyżej europejskiej średniej

29 lipca, 2018

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał dane statystyczne dotyczące liczby pasażerów obsłużonych w ruchu całkowitym w pierwszym półroczu 2018 roku w czternastu polskich lotniskach regionalnych.

W analizowanym okresie z siatki połączeń regularnych i czarterowych regionalnych portów lotniczych skorzystało 12,8 mln pasażerów, to o 1,86 mln więcej (+17%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Lotniska w regionach są w trendzie intensywnego wzrostu liczby pasażerów. Wzrost odnotowany w pierwszym półroczu bieżącego roku jest wyższym – od bardzo dobrego wyniku – uzyskanego w tym samym okresie zeszłego roku, kiedy to wyniósł on 11%, co przełożyło się na 1,1 mln pasażerów więcej.

Warto podkreślić, że dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego na polskich lotniskach regionalnych jest wyraźnie lepsza niż wynosi średnia dla europejskich portów lotniczych, która według najnowszych, dostępnych danych ACI Europe kształtuje się na poziomie ok. 7%.

Regionalne porty lotnicze ciągle utrzymują wysoki udział w rynku przewozów. W pierwszym półroczu br. z siatki połączeń wszystkich, piętnastu krajowych lotnisk skorzystało 20,7 mln podróżnych z tego 62% podróżowało na trasach z lub do lotnisk regionalnych. Pozostałe 38%, czyli ok. 7,9 mln pasażerów, skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie.

W gronie pięciu portów lotniczych z największą liczbą obsłużonych podróżnych w pierwszym półroczu br. znalazły się: Kraków – 3,19 mln, Gdańsk – 2,32 mln, Katowice – 1,98 mln, Modlin – 1,5 mln i Wrocław – 1,5 mln.

Największy liczbowy wzrost obsługiwanych pasażerów w pierwszym półroczu 2018 roku w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami zeszłego roku zanotowały lotniska w Krakowie – 483 tys. pasażerów, Katowicach – 421 tys., Poznaniu – 306 tys., Gdańsku – 213 tys. i Wrocławiu – 205 tys.

Liderem procentowego wzrostu liczby pasażerów w pierwszym półroczu bieżącego roku w porównaniu z tym samym okresem roku minionego z wynikiem o 99% lepszym została Zielona Góra, na drugim miejscu znalazł się Poznań z 39,6% wzrostem, następnie lotniska w Lublinie (+33,4%), Katowicach (+26,9%) i Bydgoszczy (+25,8%).

Komentując statystyki ruchu pasażerskiego po pierwszym półroczu 2018 roku Artur Tomasik – Prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych – mówi: Znaczący wzrost liczby pasażerów w polskich portach regionalnych to zasługa nie tylko portów średnich i dużych, czyli tych w których rocznie obsługiwanych jest powyżej 1,5 mln podróżnych. Cieszy nas fakt, że także mniejsze lotniska regionalne odnotowują znaczące, procentowe wzrosty ruchu. Myślę, że dzięki znakomitemu sezonowi wakacyjnemu po dziewięciu miesiącach br. wszystkie polskie porty w regionach będą mogły pochwalić się znaczącymi wzrostami.

Znakomite wyniki cieszę, niestety na rynku wyraźnie rysują się dwa czynniki, które mogą wpłynąć na wyhamowanie wzrostu ruchu, szczególnie w trakcie rozkładu zima 2018/2019. Z pewnością takim negatywnym elementem jest wzrost ceny nafty lotniczej. Według danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych w ciągu dwunastu miesięcy cena nafty lotniczej wzrosła o 55% z poziomu ok. 60 dolarów za baryłkę w lipcu 2016 roku do poziomu ponad 90 dolarów w lipcu br. Warto pamiętać, że w przypadku największych linii niskokosztowych oferujących loty z polskich lotnisk regionalnych od 30 do 35% kosztów ich działalności stanowi paliwo.

Drugim czynnikiem są niedobory kadrowe. Mowa tutaj o pilotach, co wraz z napiętą letnią siatką połączeń, która przekłada się na dużą liczbę godzin wylatanych godzin powoduje, że istnieje ryzyko braku załóg do obsłużenia wszystkich lotów w trakcie rozkładu zima 2018/2019. W naszej ocenie te czynnik mogą mieć decydujący wpływ na ograniczenie oferowania przez linie niskokosztowe z polskich portów regionalnych w rozkładzie zima 2018/2019.

W 2017 roku w polskich portach regionalnych obsłużono ponad 24,3 mln pasażerów o prawie 3 mln więcej (+14%) w porównaniu z rokiem 2016. Udział lotnisk w regionach w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (40,09 mln pasażerów) w minionym roku wyniósł 61%, pozostałe 39% (ok. 15,75 mln pasażerów) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie. Aktualnie

ZRPL zakłada, że w 2018 roku w regionalnych portach lotniczych może zostać obsłużonych prawie 28 mln pasażerów, czyli o około 3,7 mln więcej niż przed rokiem.