Rośnie ruch pasażerski w portach regionalnych. Podsumowanie pierwszego półrocza 2017 roku

27 lipca, 2017

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał dane dotyczące ruchu pasażerskiego w polskich lotniskach regionalnych w pierwszym półroczu 2017 r. Statystyki wskazują na kontynuację trendu z roku 2016, który charakteryzuje się znaczącym wzrostem liczby pasażerów korzystających z siatki połączeń portów w regionach.

W pierwszym półroczu 2017 roku wszystkie czternaście polskich portów regionalnych obsłużyło prawie 11,4 mln pasażerów, to o 1,4 mln więcej (+14,4%) w porównaniu z pierwszym półroczem 2016 roku. Po sześciu miesiącach bieżącego roku, trzy największe porty regionalne w ruchu całkowitym to: Kraków z 2,71 mlnobsłużonych podróżnych, Gdańsk z 2,09 mln i Katowice z 1,56 mln. Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, liderem w pierwszym półroczu 2016 roku było krakowskie lotnisko, na którym obsłużono o 398 tys. osób więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku, drugi był Gdańsk, gdzie ruch wzrósł o 258 tys. pasażerów, a trzecie Katowice z ruchem pasażerskim większym o 232 tys. podróżnych. W omawianym okresie tylko dwa z czternastu portów regionalnych nie odnotowało wzrostu ruchu. W pierwszym półroczu 2017 roku polskie porty regionalne miały 62% udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce.

Komentując statystyki portów regionalnych za pierwsze półrocze 2017 roku Artur Tomasik prezes Zarządu ZRPL powiedział: Miniony rok przewozy pasażerskie w portach regionalne wzrosły ogółem o 10%, dane za pierwsze półrocze 2017 roku świadczą o tym, że zgodnie z naszymi przewidywaniami zeszłoroczny, rekordowy wynik zostanie zdecydowanie poprawiony, ponieważ wzrost ruchu pasażerskiego przyspieszył do 14%. Nadal, porty w regionach, ogółem rosną szybciej niż w prognozach Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który na ten rok zakładał wzrost ruchu na poziomie ok. 6,2%. W naszej ocenie druga połowa roku z pewnością przyniesie jeszcze lepsze statystyki niż pierwsza, szczególnie, że obejmuje zapowiadające się bardzo dobrze miesiące wakacyjne.

W 2016 roku z 34,1 mln pasażerów obsłużonych we wszystkich polskich portach lotniczych z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało 21,2 mln osób, tym samym porty w regionach miały 62% udział w całości ruchu pasażerskiego obsługiwanego w Polsce.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych prognozuje, że w 2017 roku porty w regionach obsłużą powyżej 24 mln pasażerów z dynamiką wzrostu ogółem na poziomie ok. 15%. Wynik ten w dużej mierze będzie zasługą dynamicznie rosnącej siatki połączeń regularnych. W samym tylko rozkładzie lato 2017 w ofercie portów regionalnych pojawiło się ponad 80 nowych tras. Bogatsza siatka połączeń przełożyła się na znaczący wzrost oferowania liczby foteli na rejsach regularnych z regionów, które w szczycie sezonu szacowane jest na około 500 tysięcy miejsc tygodniowo.

« powrót do listy